Kapiszon to inaczej człowiek nielubiany, nieodnajdujący się w społeczeństwie, życiowy nieudacznik.

Definicja – co to znaczy kapiszon

Kapiszon to określenie człowieka nielubianego, takiego, którego uważamy za życiowego nieudacznika. Nazywa się tak też kogoś brzydkiego, niemiłego, ogólnie rzecz ujmując kogoś niezbyt nam przypadającego do gustu. Jest to słowo o brzmieniu negatywnym, nacechowane pejoratywnie, osoba nazywana „kapiszonem” ma pełne prawo czuć się urażona.


Przykłady użycia słowa kapiszon

  • Widziałeś jak ostatnio wygląda Jolka? Taka fajna była z niej dziewczyna, a teraz taki beznadziejny z niej kapiszon, gruba, brzydka, szkoda gadać.
  • Ostatnio, kiedy jechałam tramwajem, przysiadł się do mnie jakiś gość, miałam ochotę się przesiąść, bo taki był z niego kapiszon, że myślałam, że zwymiotuję.

Kapiszon – analiza i ciekawostki

Kapiszon to słowo pochodzące z języka francuskiego (fr. capuchon – kaptur), które w języku polskim oznacza małą ilość materiału wybuchowego, przeznaczoną do używania w zabawkowych pistoletach. Nie do końca jasnym jest, skąd wyewoluowało ono do niezbyt pozytywnego znaczenia potocznego, być może samo brzmienie wyrazu kojarzy się z czymś brzydkim, nieinteresującym. Dodatkowo w gwarze lubelskiej słowa kapiszon używa się dla określenia kaptura.