Normik to obraźliwe określenie osoby zwykłej, przeciętnej, niczym się nie wyróżniającej i żyjącej mainstreamowo. Zwrot popularny szczególnie w niszowych miejscach internetu, używany przez osoby, które siebie uważają za przeciwieństwo normików.

Definicja – co to znaczy normik

Słowo normik jest używane przede wszystkim przez nie-normików, w związku z tym stanowi określenie w pewien sposób obraźliwe. Nie jest jednak wulgarne, a jego obraźliwość działa w dwie strony – normik, jest obraźliwy jako określenie kogoś normalnego, nudnego, kto ma poukładane życie i komu obce są szaleństwa, ale cechy te mogą być obraźliwe jedynie w oczach osoby, która w pewien sposób odstaje od norm społecznych. A więc obraźliwość słowa wynika raczej z wykluczenia osób przeciętnych i normalnych z kręgów osób, które identyfikują się jako osoby niekonformistyczne. Warto jednak dodać, że normik to nie tylko osoba, która ma poukładane życie, może to oznaczać także osobę o płytkich zainteresowaniach lub taką, która gustuje w prostym humorze i unika kontrowersyjnych żartów, a przy tym nie do końca rozumiejącą specyfikę humoru kultury internetu.


Przykłady użycia słowa normik

  • Czemu normicy uważają się za lepszych od tych bardziej nieśmiałych i wycofanych?
  • Najwięcej normików jest wśród dziewczyn – te wyjścia z koleżaneczkami, malowanie ryjców, paznokci, dbanie przesadnie o siebie, obrzydza mnie to.
  • Przecież to w ogóle nie jest śmieszne, co za normicki humor.

Normik – analiza i ciekawostki

Zgodnie z Google Trends pierwsze wystąpienie tego słowa notuje się na okolice początku roku 2008, choć słowo stało się popularne w szerszych kręgach dopiero w latach 2016-2017. Słowo pochodzi od angielskiego słowa normie, wywodzącego się z serwisu internetowego 4chan. Pierwsze użycie angielskiej formy tego zwrotu datuje się na rok 2008, choć już w 2004 roku było ono odnotowane w formie normy. Mem przedstawiający wściekłą żabę Pepe (często także z dopiskiem naśladującym dźwięk jaki wydaje tj. reeeeee) jest dodatkowo często wiązany z terminem normik i opisami sytuacji przedstawiających normalnych ludzi, którzy w żaden sposób nie są dziwni bądź odstający od reszty społeczeństwa.