Normiki to obraźliwe stwierdzenie używane w stosunku do osób przeciętnych, zwykłych, niczym się nie wyróżniającej i żyjących w sposób „mainstreamowy”. Zwrot powszechny szczególnie w hermetycznych częściach internetu, stosowany przez osoby, które same uważają siebie za przeciwieństwo normików.

Definicja – co to znaczy normiki

Normiki to liczba mnoga od słowa „normik”, które jest używane głównie przez osoby określające się jako przeciwieństwo „normików”, a więc stanowi ono określenie nieco obraźliwe. Termin ten nie jest jednak wulgaryzmem, zaś jego obraźliwość jest obustronna – zwrot „normiki” jest obraźliwy jako określenie osób normalnych/typowych, o poukładanym życiu i którym obce są szaleństwa, ale przecież cechy te mogą być uznawane za obraźliwe wyłącznie z perspektywy osób, które w takim zakresie odstają od powszechnie przyjętych norm społecznych. Dlatego też obraźliwość słowa wynika głównie z wykluczenia osób typowych i przeciętnych z kręgów tych, którzy identyfikują siebie jako osoby niekonformistyczne. Warto przy tym mieć na uwadze, że normiki to nie tylko osoby, o poukładanym życiu – termin ten może oznaczać również osoby gustujące w prostym humorze i unikające kontrowersyjnych żartów, osoby o płytkich zainteresowaniach, a także osoby nie do końca rozumiejące specyfikę humoru kultury internetu.


Przykłady użycia słowa normiki

  • Czemu te cholerne normiki uważają się za lepszych od nas – osób wycofanych i nieśmiałych?
  • To w ogóle nie jest śmieszne, tylko normiki mogłyby się z tego śmiać.
  • Najwięcej normików jest wśród lasek – te ich wyjścia z koleżaneczkami, dbanie przesadnie o siebie, malowanie ryjców, paznokci, jak mnie to obrzydza.

Normiki – analiza i ciekawostki

Zgodnie z danymi pochodzącymi z usługi Google Trends pierwsze wystąpienie słowa „normik” datuje się na okolice roku 2008, ale warto zauważyć, że słowo to stało się popularne w szerszych kręgach dopiero po roku 2016. W oryginalne słowo „normik” pochodzi od angielskiego pojęcia „normie”, które z kolei wywodzi się ze strony internetowej 4chan. Pierwsze użycia angielskiego słowa to okolice roku 2008, ale już w 2004 bywało ono odnotowywane w nieco innej formie „normy”.