Sztos oznacza slangowo coś fajnego, niesamowitego lub fantastycznego. Gwarowo słowo jest używane także do określenia stosunku płciowego lub szkolnej oceny celującej, choć można też spotkać definicje, według której sztos oznacza uderzenie kijem kuli bilardowej lub nazwę dawnej hazardowej gra w karty.

Definicja – co to znaczy sztos

Słowo sztos zostało oryginalnie zapożyczone z języka niemieckiego. Jego pierwotne niemieckojęzyczne znaczenie to uderzenie bądź pchnięcie. Dzięki temu, że słowo jest krótkie i ogólne można je stosować do niemal dowolnej sytuacji – również dzięki temu doskonale nadaje się do komunikacji w internecie, gdzie mianem „sztosu” lub „sztosiku” może być na przykład nowa płyta ulubionego artysty, nowy odcinek popularnego serialu czy atrakcyjne zdjęcie na portalu społecznościowym. Słowo określa coś pozytywnego – obecnie jego najpopularniejsze znaczenie to określenie czegoś fajnego, fantastycznego bądź niesamowitego.
Pozostałe znaczenia, mimo, że odnotowywane przez słowniki (określenie stosunku płciowego lub szkolnej oceny celującej, uderzenie kijem kuli bilardowej lub nazwa dawnej hazardowej gra w karty) są w naszej ocenie niszowe i nie stanowią aktualnie najbardziej rozpowszechnionego znaczenia tego słowa. Mimo odnotowania przez słowniki, rekomendowane jest jedynie w mowie potocznej, ponieważ słowniki notują je z uwagi na starsze i niepopularne znaczenia. Słowo bywa często zdrabniane do formy „sztosik”.


Przykłady użycia słowa sztos

  • Sprawdź nową świetną płytę tego rapera, to totalny sztos!
  • Widziałeś nowy odcinek serialu? Zakończenie jest genialne, niezły sztos!

Sztos – analiza i ciekawostki

Wbrew pozorom słowo ma długą historię, bowiem pochodzi z początków XX wieku, kiedy to obecne było głównie w żargonie graczy i przestępców. Słowo sztos po raz pierwszy odnotowane było w Słowniku języka polskiego Witolda Doroszewskiego, który wydawany był w latach od 1955 do 1969, ale warto zauważyć, że w drugiej połowie XX wieku nie było specjalnie popularne i używano je rzadko.
Dopiero w latach 90. XX wieku słowo powróciło przypomniane w tytule polskiego filmu traktującego o tematyce cinkciarskiej („Sztos” – komedia sensacyjna w reżyserii Olafa Lubaszenki). Wtedy jego głównym znaczeniem było szybkie działanie lub coś, co jest zaskakujące, słowo głównie nawiązywało wtedy do środowiska złodziei samochodów. Poza filmem Lubaszenki, w 2015 roku łódzki duet hiphopowy (rapowy) Dwa Sławy wydał album zatytułowany „Ludzie sztosy”. Wraz z powstaniem sequelu filmu Sztos w roku 2012 (zatytułowany po prostu „Sztos 2”), słowo nabrało kolejnych nowych znaczeń, w tym jedno z dotychczasowych zachowane: stosunek seksualny z prostytutką. W 2016 roku słowo sztos zwyciężyło w zorganizowanym przez PWN konkursie na Młodzieżowe słowo roku, dzięki uzyskaniu 180 z 3000 łącznych głosów. Zgodnie z opinią redakcji PWN rosnąca popularność tego słowa najbardziej zauważalna była na przełomie lat 2014 i 2015.